Co dělat, když dítě zvrací?
07.06.2019
Příčiny
Většinou virová infekce žaludku, méně často bakteriální infekce celková, ale dítě může zvracet i na začátku angíny nebo při silném zahlenění z rýmy nebo kašle při respirační infekci. Zvracení může nastat po požití nesprávného složení nebo množství stravy (nucení do jídla nebo dobrovolného přejídání), při otravách z infikovaných potravin (mořské plody, jídlo s prošlou záruční dobou, bakterie v mase, zejména nedostatečně tepelně upraveném (pozor při grilování!)) nebo otravách např. houbami (jedovaté druhy, ale i nedostatečně tepelně upravené nebo velké množství jedlých hub), samozřejmě při otravách chemickými látkami (pozor u batolat na jejich přístup k čistícím prostředkům a lékům!!). Zvracení však může být podmíněno i psychickými nebo psychiatrickými důvody (u větších dětí je třeba myslet na poruchu příjmu potravy – bulimii). Některé děti trpí tzv. kinetózou – problémy nastávají při cestování dopravními prostředky. Ke zvracení může dojít i při podráždění centra rovnováhy ve vnitřním uchu nebo mozku např. na kolotoči nebo různých zábavních atrakcích typu centrifugy nebo u netrénovaného jedince při seskoku padákem nebo letu malým letadlem s leteckými manévry. Některé větší děti trpí migrénou, při které zvrací. Se zvracením může být spojen úpal či úžeh, pocity na zvracení mohou mít jedinci s nízkým krevním tlakem, obzvlášť při prudkém vzpřímení ze sedu a zejména z lehu. Často mají nejen děti trávicí obtíže v exotických krajinách (Afrika – Tunis, Egypt, Asie - Indie, apod.). Okrajově, ale o to více závažně může být zvracení jednou z prvních známek závažného onemocnění mozku včetně onkologické příčiny. Zvracení u malých kojenců může být způsobeno nefungujícím svěračem mezi jícnem a žaludkem, což je do určité míry normální stav, ale vzácně může být příčina závažnější vyžadující i urgentní chirurgické řešení.
Řešení
Dítě uložte do postele, může ulevit lehce zvýšená poloha a přítmí bez rozsvícených světel a přímého slunečního svitu. Optimální je, když dítě nesleduje žádné monitory (i mobilní telefony) vč. televize a má v místnosti klid bez dalších rušivých vlivů, hluku, apod. Dítěti podávejte ledový nápoj, nejlépe slabý černý čaj, případně iontový nápoj (např. Iontia) jen v malých porcích (první den jen po čajových lžičkách, každých 5 minut jednu). Do nápoje můžete nasypat ledovou tříšť vyrobenou z nezávadné vody. Kojící matka dítě, které zvrací, dále kojí bez omezení. Zavodnění v průběhu dne musí být takové, abyste zajistili močení ve frekvenci obvyklé dnům, kdy je dítě zdrávo. Zásadně nedávejte žádné jídlo! A to ani tehdy, když ho dítě chce, ale většinou děti instinktivně jíst nechtějí, jídlo jim vnucuje okolí. V prvních hodinách je třeba nezatěžovat trávení nevhodným způsobem, ale je nezbytné v dítěti udržet tekutiny, aby je neztrácelo a bylo po pár hodinách schopno přijmout i stravu. Pokud dítě už půlden nezvrací je možno nabídnout malý kousek stravy typu kousek banánu nebo rohlíku, pokud není zvracení spojeno s průjmem může být i piškot. Ale opravdu jen sousto a dále zavodňovat výše uvedenými nápoji celý první den. Nedoporučuji první den podávat jakékoliv teplé nápoje, jídlo a léky podávané ústy. Pokud je třeba srážet teplotu pak volte raději léky v čípkách do konečníku, o jiných lécích se domluvte s lékařem, zda je můžete při zvracení vynechat. Druhý den za předpokladu, že dítě již nezvrací, dále pokračujte v zavodňování výše uvedenými nápoji, můžete nabídnout banán, rohlík a pokud se nepřidal průjem tak i piškoty a vlažnou bramborovou kaši nemastnou a vyšlehanou z menšího množství mléka. Stále nepodávejte teplé nápoje a jídlo. Další den již můžete přidat libové maso (kuřecí, krůtí, králičí, rybí dušené na vodě nebo s velmi malým množstvím rostlinného oleje) a již můžete zkusit, zda dítě udrží i teplé jídlo. Další dny postupně zavádíte racionální šetřící stravu – můžete zkusit těstoviny, rýži, jogurty, jiný čaj než černý. Pokud dítě znovu začne zvracet vraťte se o 1 den zpět v přísné dietě. Jinak dále stravu uvolňujte postupným přidáváním potravin. Jako poslední přidejte smetanové, šlehačkové výrobky a těžká masa (omáčky, tiramisu, apod.)- nejdříve po týdnu od epizody zvracení. Při podezření na otravu z jídla zvracení podpořte, můžete při otravách obecně podat živočišné uhlí a hned kontaktovat lékaře. Častějšímu ublinkávání nebo zvracení malých kojenců můžete předejít zvýšením polohy postýlky tak, aby hlava byla výš než bříško (vypodkládejte matraci nebo horní část postýlky, nedávejte polštáře), častějším krmením v menších porcích, řádným odříhnutím po krmení, šetrnou manipulací s dítětem. Vyzkoušet můžete i Gastrotuss, pokud nekojíte zkuste umělou mléčnou stravu označenou AR.
Prevence
Nevystavovat se riziku přenosu infekce přímým kontaktem s nemocným nebo jeho osobními předměty, zejména hračkami. Dodržovat zásady správného mytí rukou po použití WC pro dítě i pečující osobu, řádně umýt ruce před přípravou stravy pro dítě, dítěti pak před konsumací jídla. Dobře omýt nevařené potraviny před požitím, mimo domov upřednostňovat pití vody v balených lahvích, nepoužívat led do nápojů – toto platí zejména v zahraničí. Po použití veřejných WC (letiště, nádraží, dopravní prostředky, nákupní centra, kina, metro, apod.) nebo jízdě hromadnými dopravními prostředky použijte desinfekční prostředek na ruce. V případě probíhajícího zvracení a průjmu v domácnosti pak i desinfekční prostředky na povrchy a očistěte jimi vodovodní baterie, splachovadla, prkénko na toaletě, kliky u dveří a všechny povrchy nábytku, na které nemocný sahá, dětem odesinfikujte hračky. Pokud víte, že dítě zvrací při cestování, můžete od 2 let preventivně podat např. Kinedryl před cestou a dítě převážejte mírně najedené, optimálně v chladnější části dne, zabavte jej během cesty a jeďte nesportovním stylem jízdy. Prospějí častější přestávky během jízdy. Ve vlaku vybírejte sedadla uprostřed vagonu v dohledu WC, v letadle pak sedadla mezi křídly v dohledu WC. Pokud má dítě pocity na zvracení při vzpřimování do stoje je doporučeno vstávat zejména z lehu velmi pozvolna. Na lůžku se nejprve posadit, po chvíli dát nohy na podlahu a poté teprve opatrně vstát.
Kdy navštívit lékaře
Pokud se jedná o novorozence nebo malého kojence a zejména tehdy, je-li zvracení obloukem po každém jídle (malé ublinknutí po jídle je běžné a pokud dítě jinak prospívá, je spokojené, není třeba se znepokojovat)
- Pokud je dítě apatické, nepřijímá nebo zvrací i ledový černý čaj po lžičkách, málo močí nebo nemočí
- Zvracení je spojeno s horečkami, světloplachostí nebo drobnými tečkami či skvrnkami na kůži
- Je podezření na otravu z jídla nebo z jiného důvodu otravy
- Zvracení je téměř každé ráno, někdy spojené i s bolestí hlavy
- Výše uvedené rady nefungují nebo se zvracení po přestávkách se zlepšením vrací
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.