Leták pro ukrajinské maminky - Jak očkovat děti z Ukrajiny
02.06.2022
1. strana
Jak očkovat děti z Ukrajiny,
které budou pobývat na území ČR
Podle platného očkovacího kalendáře na Ukrajině mají být děti očkované:
- proti tuberkulóze (BCG vakcína v novorozeneckém věku)
- proti záškrtu, tetanu, černému kašli, poliomyelitidě, nákazám způsobených Haemophilus influenzae typu b, hepatitidě typu B
- proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR vakcína ve 12 měsících a 6 letech)
2.strana
Co dělat po příjezdu do ČR
MÁM očkovací průkaz – kontrola průkazu bude provedena při nejbližší zdravotní prohlídce po vstupu do ČR. Očkování bude pokračovat podle očkovacího kalendáře platného v ČR
NEMÁM očkovací průkaz, ale očkování PROBĚHLO - je doporučeno doplnit očkování podáním jedné dávky MMR vakcíny a jedné dávky hexavakcíny nebo Tdap-IPV podle věku dítěte, pokusit se do dalšího vyšetření zajistit dokumentaci
NEMÁM očkovací průkaz a očkování NEPROBĚHLO – bude vystaven nový očkovací průkaz a očkování bude zahájeno dle doporučení níže
Doporučení pro očkování dětí z Ukrajiny
Věk dítěte (roky)
|
MÁM očkovací průkaz
|
NEMÁM očkovací průkaz, ale očkování PROBĚHLO
|
NEMÁM očkovací průkaz a očkování NEPROBĚHLO
|
0 - 11 měsíců
|
dokončit aplikaci hexavakcíny 2+1
|
1 hexavakcína*
|
2+1 hexavakcína
|
1 - 6
|
1x hexavakcína do 5 let při chybějící dávce DTap-IPV ve druhém roce, 1x Tdap-IPV dovršený 5.-6. rok, 1x MMR (byla-li první dávka již podána)
|
1 x hexavakcína*, 1 x MMR
|
2+1 hexavakcína, 1 x MMR (druhá dávka dovršený 5.-6. rok)
|
7- 10
|
1x Tdap-IPV v 10 letech
|
1 x Tdap-IPV, 1 x MMR
|
2+1 Tdap-IPV, 2+1 HBV, 2 x MMR**
|
11 – 18
|
1x Tdap-IPV ***, kontrola 2 dávek MMR
|
1 x Tdap-IPV, 1 x MMR
|
2+1 Tdap-IPV, 2+1 HBV, 2 x MMR**
|
> 18
|
1xTdap-IPV ***, nebo 1x TAT, kontrola 2 dávek MMR
|
1 x Tdap-IPV, 1 x MMR
|
2+1 Tdap-IPV, 2+1 HBV, 2 x MMR**
|
* schéma bude doplněno s ohledem na věk dítěte a doplnění anamnestických údajů, viz níže uvedený text
„Záchytné schéma u dítěte bez dokumentace o absolvovaném očkování“
** v intervalu minimálně 4 týdny
***chybí-li booster ve 14 resp. v 16 letech
Vysvětlivky pro tabulku:
2+1 = schéma, ve kterém se bude očkovat – 2 základní dávky + 1 posilovací dávka
Tdap-IPV = vakcína proti tetanu, černému kašli, záškrtu a dětské přenosné obrně (poliomyelitida)
MMR = vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicícm
TAT = vakcína proti tetanu
HBV = vakcína proti hepatitidě typu B
3. strana
Nepovinná očkování proti dalším nemocem
Rotavirová onemocnění - Rotaviry jsou vysoce nakažlivé a riziku nákazy jsou vystaveny téměř všechny děti. Nejvyšší riziko nemoci hrozí dětem do 5 let věku. Rotaviry jsou nejběžnější příčinou vážné gastroenteritidy u kojenců a malých dětí, která se projevuje zvracením a četnými vodnatými průjmy, kvůli nímž může dojít k dehydrataci dítěte. Očkují se děti od 6 týdnů věku.
Meningokoková onemocnění - Ačkoliv není meningokokové onemocnění příliš časté, je velmi závažné, jelikož jeho vývoj je rychlý a může způsobit závažné komplikace až úmrtí. Počáteční stadia si lze snadno splést s běžným nachlazením a v rozvinuté fázi někteří pacienti mohou špatně reagovat na léčbu. Dostupné je očkování vakcínami proti meningokokům séroskupiny B a vakcínami proti séroskupinám ACWY. Očkování je doporučeno všem kojencům, malým dětem a adolescentům.
Pneumokoková onemocnění - Pneumokokové infekce mohou být velmi závažné, zvláště pro malé děti. Mohou mít podobu zánětu středního ucha, zánětu vedlejších nosních dutin, zápalu plic, otravy krve a zánětu mozkových blan. Očkování je doporučeno všem dětem mladším 5 let věku.
Chřipka - Chřipka je jedno z nejznámějších infekčních onemocnění virového původu, které postihuje všechny věkové skupiny. Očkování je doporučeno dětem starším 6 měsíců a všem dospělým osobám.
Covid-19 - Je vysoce infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Virus se přenáší zejména vzdušnou cestou, tzv. kapénkovou infekcí, snadněji se šíří ve vnitřních prostorách a v davu. V ČR je možné aktuálně očkovat osoby starší 5let. Očkování je doporučeno všem osobám od 5 let věku.
Infekce vyvolané lidským papilomavirem (HPV) - Je infekce způsobena lidskými papilomaviry (HPV z angl. human papillomavirus). HPV virus napadá kůži a sliznice lidského těla. Očkování je doporučeno všem osobám ve věku 13-25 let.
Virová hepatitida typu A – hovorově žloutenka typu A – tato infekce se přenáší např. špinavýma rukama z osoby na osobu nebo nepřímo – potravinami či předměty, kterých se někdo nakažený před tím dotkl. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta. Očkování je doporučeno všem dětem od 1 roku věku.
4. strana
Užitečné odkazy
Pro více informací jděte na: https://www.detskylekar.cz/
Seznam lékařů nabízející bezplatnou zdravotnickou péči pro uprchlíky z Ukrajiny najdete zde: https://lekariproukrajinu.cz/uk/
Další návody a rady pro rodiče z Ukrajiny: https://zrozumilo.org/library/
Materiál vytvořen za podpory společnosti GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4; e-mail cz.info@gsk.com; www.gsk.cz. Případné nežádoucí úcinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.
PM-CZ-MLV-LBND-220001
Schváleno 05/2022
Vakcíny Bexsero, Boostrix, Boostrix Polio, Cervarix, Havrix Junior monodose, Menveo, Infanrix hexa, Priorix, Rotarix a Synflorix jsou registrované léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Vakcína Rotarix se podává ústy. O očkování se poraďte se svým lékařem nebo lékařem Vašeho dítěte. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Očkování nemusí chránit 100 % očkovaných.
Po očkování rotavirovými vakcínami byl velmi vzácně pozorován nežádoucí účinek intususcepce (část střeva je neprůchozí nebo vchlípená). Příznaky se mohou projevovat jako závažná bolest břicha, přetrvávající zvracení, příměs krve ve stolici, otok břicha a/nebo vysoká teplota. Pokud u svého dítěte pozorujete jeden z těchto příznaků, ihned kontaktujte lékaře.